• Főoldal
• Történet
• Versenyek
• Témakörök


A szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium története dióhéjban

Iskolánk története 1898-ban kezdődik, amikor a jelenleg is álló épületben megkezdődött az első tanév. Az intézmény a kezdetektől állami kezelésben volt, neve és az oktatás szerkezete azonban többször változott. Ugyancsak állandóságot mutat az iskola befogadóképessége, amely akkor is, ma is 700−800 fő. Az első világháború előtti két évtizedben a diákok összetételét többnemzetűség jellemezte: a magyarok mellett szép számmal tanultak itt német, szerb és román anyanyelvűek is, jóllehet az oktatás nyelve mindvégig a magyar volt. Ez egyúttal jelzi az iskola vonzáskörzetét is: 1920-ig mindössze a diákok 15 %-a volt szegedi lakos, a többiek vidékről és a környező megyékből kerültek ki.

Az első világháború és az azt követő trianoni békeszerződés csapásai nem kerülték el intézményünket sem. Az iskola diákjai és tanárai közül többen hősi halált haltak, amint arról az udvaron elhelyezett emléktábla is tanúskodik. A határmódosítások révén Szeged határközeli, periférikus helyzetbe került, gimnáziumunkat megfosztva korábbi, főként délvidéki vonzáskörzetétől. E helyzetet orvosolta gróf Klebelsberg Kunó, akinek szervezőmunkája Szegedre hozta a kolozsvári egyetemet, s a felsőoktatás jelenléte Szegedet ismét vonzó várossá tette. Intézményünk 1923-ban a jeles 19. századi államférfi, Klauzál Gábor nevét vette fel, s lett Magyar Királyi Állami Klauzál Gábor Főgimnázium. A két világháború között alakult ki iskolánk elsősorban természettudományos arculata, amely mellett mindig hangsúlyos szerepet kapott az élő idegen nyelvek oktatása. A továbbtanulók zöme már az 1920-as években orvosi pályára ment!

A másodvirágzás éveit ezúttal is a világháború tette tönkre, simét több egykori diákunk, tanárunk életét követelve. Ugyanakkor megjegyezzük, hogy egyetlen tanév sem maradt el, sem az első, sem a második világháborúban. Szeged 1944 októberében, 1945-től pedig az egész ország a Szovjetunió befolyása alá került. Az oktatásba ekkor kerül kötelező jelleggel az orosz nyelv, s marad is 1989-ig. A kommunista diktatúra nem kímélte a tanári kart: az 1940-es évek végén koholt politikai okokból több tanárt elbocsátottak. Nem kímélték az iskola nevét sem, s 1950-től gimnáziumunk Radnóti Miklós nevét viseli. A szocializmus évei alatt intézményünk sok megpróbáltatáson ment keresztül (még autószerelést is oktattak egy időben), a gimnáziumi képzés magas színvonala nem csökkent. Ez elsősorban dr. Bánfalvi József igazgató (1955−1990) érdeme. Éppen húsz éve, 1987-től folyik speciális matematikai képzés. A mai rendszer, a speciális matematikai osztályok 7. osztályban való indítása 1988-tól működik.

Az iskola megalakulásától kezdve folyamatosan a magyar közoktatás élvonalához tartozott, s tartozik ma is, amelyet az évről évre kiadott rangsorok bizonyítanak. Iskolánkban jelenleg az alábbi tagozatok működnek: matematika, biokémia, angol, humán és általános.